×

בלי שנשים לב תיכף יהיה פה יותר טוב, הרבה יותר טוב.

blog
Speaker_GilNizri.jpg
תאריך פרסום : 08/04/2020
מאת : גיל ניזרי, מנכ"ל, DMWay analytics

"דפדוף" יומי בערוצי התקשורת הרבים מגלה תמונה אחידה, מאוד עגומה: האוייב הנורא והבלתי נראה התקיף את כולם והטיל צילו על הכדור.חושך מסביב. ללא כל הכנה מוקדמת, עברנו להילוך מוגזם של הישרדות עם מיקוד שהצטמצם למרוץ לא הגיוני אחר 50 מ"ל אלכוג'ל ב 65 שקלים, מסיכה (לא של פורים) ב40 שקל ואגרנות מפחידה של נייר טואלט. סט חדש של מילים כמו בידוד והפרדה,מלחמה, פיצוי, וחל"ת הפכו לשיח יומי טרחני ומייגע אך בלתי נפרד על כל מסך רענן ואת דיון הקבע במפלס המים בכנרת החליף דוח פירוט נזקי האסון היומי בארץ ובחו"ל -  נקרופיליה במיטבה.

לא צריך להיות חכם גדול מדי כדי להבין שפסטיבל האימה הזה לא נמצא כאן כדי להשאר. אין לאף חברה/מדינה / כלכלה מספיק כסף כדי לשרוד יותר ממספר חודשים בודדים בכאוס הזה גם לא לעשירות ביותר, והרי אף אחד לא מציע שנחזור למערות , נצוד חיות ונגדל חיטה בעצמנו.

בקרוב (חודש/חודשיים כנראה) החיים לצד הקורונה יראו נורמליים לפחות כמו זריחת השמש במזרח. אנשים יחיו וימותו כפי שהיה פעם מזמן לפני הקורונה (חודש שעבר) ומסכות יחזרו להיות מוצג פורימי / ליל כל הקדושים ידוע.

 הקיפאון העסקי ותוצרי הלואי שלו יצרו מצב צבירה שונה ולא מוכר והחזרה המהירה לשפיות תמדד ביכולת אחת מרכזית : היכולת להשתנות.

 להערכתי אלו הם חמשת השינויים המרכזיים אשר יתרחשו בעוד זמן קצר מאוד בחלק ניכר של חברות בארץ ובעולם :

1. זמן התגובה החדש ללקוח/שינוי עסקי חייב היה להיות מהיר יותר מבעבר ולכן תהיה האצה של מיכון (אוטומציה) של מגוון רחב יותר של תהליכיים ארגוניים ועסקיים.
2. מרבית החברות איבדו בין 25% ל 60% + מהמכירות הצפויות לטווח הקצר וזה יחייב בין היתר קיצוץ דרמטי בהוצאות השווק והמכירות (הגדלת נתח מכירות הדיגיטל – ראה סעיף 1).
3. הלחץ של בעלי המניות לשפר את ביצועי החברה העסקיים יגרום לבחינה מדוקדקת של נחיצות כל עובד בכל מחלקה עסקית.
4. הירידה במכירות מחייבת התאמה ובנייה של תוכנית תקציבית, רזה יותר ליתרת השנה.
5. כולם יפגעו והתחרות על כל לקוח תגבר. מחייב שינוי ממשי בהצעת הערך ללקוח , כמות המוצרים וקווי מוצר קיימים.

זו שעתה הגדולה של טכנולוגיה אשר מהווה כח-עזר משלים לכ"א האנושי ומספקת מכפיל כח זמין, שימושי וזול בזמן הנכון ובמקום הנכון. תהליכים ממוחשבים אוטומטיים הם מהירים יותר, מדוייקים יותר, ומאפשרים הגדלה משמעותית של ההספק בהשוואה לעבודה ידנית מקבילה.

מי שלא מאמין שזה קורה ויקרה שיסתכל על הצמיחה המטורפת של חברות כמו למונייד, ו ווישור הישראליות (וחברות עולמיות אחרות) אשר משתלטות במהירות שיא על נתחי שוק משמעותיים באמצעות תעוזה ויכולת לספק מענה מתאים לצרכי לקוח\שוק בשבריר של שניה לעומת המתחרים אשר מתמודדים עם דרישות דומות בימים או בשבועות. גמישות עסקית היא תכונה חיונית וחשובה מאוד לעולם שאחרי הקורונה הממשמש ובא.

מתי יש זמן לטפל בכל אלה ? עוד לא מאוחר מדי ויפה שעה אחת קודם.
בימים אלו בהם מרבית עובדי החברה נושאים בנטל מהבית יחד עם טרדות היום יום ופיתויי הנטפליקס זהו הזמן הנכון לבנות את תוכנית העבודה לשינוי ולהחיל אותה באופן מדורג ומתועדף.
בעיני, העקומה אותה צריך ליישר ראשונה היא עקומת ההגיון הבריא עם כל השאר נסתדר.

תגובות