×

כיצד מעבירים אומה שלמה טרנספורמציה דיגיטלית, ולמה?.

blog
Amit-ProfilePic.jpg
תאריך פרסום : 07/11/2019
מאת : עמית קמה, בעלים, קמדיה דיגיטל בע"מ

העולם ניצב בפני אתגרים חברתיים, תרבותיים, תעסוקתיים ואַקְלִימִים. על רובם אנו אחראים. האדם ממהר להתפתח ומגביר את הקצב האבולוציוני, כנראה הרבה יותר מהר אל מול היכולת של כדור הארץ להסתגל. לאתגרים אלו ההשלכות מרחיקות לכת ומי שמתמודד איתם ביתר שאת הם היפנים. וביפן כמו ביפן הפתרון הוא שינוי משמעותי באופן החשיבה של... האומה כולה. Society 5.0 הפרטים בהמשך:

המהפכה התעשייתית הרביעית.

כל מי שעוסק בעולם הדיגיטל או המהפכה הארגונית המאפיינת את העשור האחרון שמע בצורה כזו או אחרת את המונח "תעשיה 4.0" או "המהפכה התעשייתית הרביעית" המונח הוצג לראשונה בפומבי בשנת 2011 בשם "Industry 4.0" על ידי קבוצת נציגים מתחומים שונים (כמו עסקים, פוליטיקה ואקדמיה) תחת יוזמה להעצמת התחרותיות הגרמנית בענף הייצור. המונח מתייחס בעיקר לשילוב טכנולוגיות חדשניות (Emerging Technologies ) בעולמות התפעול החל מתשתיות הייצור, התפעול דרך שרשרת ההפצה והלוגיסטיקה.

תעשיה 4.0 מתמקדת בטרנספורמציה הדיגיטלית של ה Back Office הארגוני כחלק קריטי במהפכה והטרנספורמציה המלאה שהארגון צריך לעבור, המניע המרכזי נותר כפי שהיה, הציפייה הבלתי מתפשרת של הלקוחות לחוויה צרכנית משופרת והוליסטית. החלוצים בתפיסה הם כמובן GE עם אסטרטגיה לחיבור כל המערכות והמוצרים שהם מוכרים באמצעות טכנולוגיות IoT, מציאות רבודה ומועשרת, טכנולוגיות סלולר ומחשוב בזמן אמת תוך שילוב דאטה בליבת השירות שסובב את המוצרים של החברה עד לכדי מעבר ממכירה של המוצר למכירה של השירות באמצעות הטכנולוגיות החדשות. הם היו החלוצים ובעקבותם אין ספור חברות נוספות.

אלא שתעשייה 4.0 ממוקדת בדיגיטליזציה של המרכיבים התפעוליים, המכניים והטכנולוגיים כשהפוטנציאל האמיתי נמצא בצד האנושי.

מהפכה של אנשים לא של מכונות.

לאחרונה כתבתי על האתגרים הייחודיים של יפן, אך ללא ספק האתגר המרכזי הוא הצמיחה השלילית וההזדקנות של האוכלוסייה. ושלא תבינו אותי לא נכון, הזדקנות היא חלק טבעי ממעגל החיים (כפי שהמורה לביולוגיה נהגה לספר בכיתה ו') ועם הזקנה מגיעה החוכמה. אבל אי אפשר להתעלם מהאתגרים של האוכלוסיה המתבגרת, ובעוד שבכל העולם תוחלת החיים עולה, ביפן זה אתגר משמעותי פי כמה כ-שכמעט 30% מהאוכלוסייה עברו את גיל 65. למען הפרופורציה בישראל חלקם של בני ה 65 ומעלה באוכלוסיה הוא 11.8% אחוז, ובעולם צופים שעד 2050 חלקם של בני ה 65 ומעלה יהיה רק 20%.

בעוד שהזדקנות משקפת את האתגר המשמעותי ביותר, היפנים מתמודדים עם אתגרים נוספים המשפיעים בצורה ישירה על היכולת של המדינה לצמוח ולהתמודד עם המהפכה הדיגיטלית שמתרחשת בשאר העולם, בין היתר ריבוי אסונות טבע (תופעה שמתרחבת בכל העולם), זיהום אוויר במרכזי הערים והתפיסה המסורתית והנוקשה שהיא חלק מהתרבות המקומית. ההשלכות מרחיקות לכת על שירותי הממשלה בפרט וכל הארגונים העסקיים בכלל, לרבות דיור, תחבורה, תעסוקה, פריון וכמובן שירותי הבריאות במדינה.

Image


אך ביפן כמו ביפן החליטו לטפל בבעיה מהשורש והפדרציה העסקית של יפן Keidanren בשיתוף פעולה עם הממשלה היפנית הכריזו על היוזמה Society 5.0. יוזמה שלמעשה מהווה את קפיצת המדרגה מ Industry 4.0 ומשלבת בתוכה את הצורך בטכנולוגיות חדשניות, קיימות ואיכות הסביבה כדי לייצר את מה שהם מגידים כ Human Centered Smart Society – שימוש בשינויים הדיגיטליים והטכנולוגיים לשיפור איכות חיי האוכלוסייה/תושבים/אזרחים באמצעות הפיכתם לחכמים וחדשניים יותר.

התפתחות טכנולוגית בזוית האנושית.

ביפן למעשה לוקחים את הדיגיטליזציה והטרנספורמציה הדיגיטלית המתרחשת כיום בעיקר ברמה הארגונית בצורה ספורדית (לא מאורגנת) והופכים אותה לאסטרטגיית טרנספורמציה לאומית הכוללת מדיניות, חוקים בשילוב אקדמיה, תפיסת עולם, ופילוסופיה. המטרה לייצר שינוי עמוק באורח החיים של האוכלוסיה, תוך שימוש בפוטנציאל של הטרנספורמציה הדיגיטלית הרבה מעבר לצמיחה הכלכלית, אלא גם כפיתרון לסוגיות חברתיות ודו-קיום עם כוכב הלכת עליו אנו חיים. (פילוסופיה כבר אמרתי).

בעוד שהמהפכה התעשייתית הוגדרה על ידי ההשפעה של ההתפתחות הטכנולוגית על הכלכלה. המהפכה החברתית בוחנת את ההשפעה של הטכנולוגיה על האנושות. למי שלא זוכר או לא מכיר אלו הם השלבים המרכזיים במהפכה התעשייתית :

המהפכה הראשונה : פרצה עם פיתוח הקיטור וההשפעה שלו על הניידות והסחר.
המהפכה השניה : היא למעשה השלב הבא באבולוציה, עם התפתחות החשמל והשינויים ביכולת לנייד סחורות תוך קיצור ושיפור משמעותי בשרשרת האספקה.
המהפכה השלישית : מהפכת המחשוב והאינטרנט שפרצה את הגבולות בין המדינות ומהווה למעשה את הבסיס לגלובליזציה כפי שאנו מכירים אותה כיום.
המהפכה הרביעית : הנוכחית שמחברת את הסביבה שלנו (מכונות, מכשירי חשמל, רכבים ועוד) לאינטרנט ותוך כדי כך הופכת אותם (ואותנו) לחכמים יותר ונבונים יותר.

במהפכה החברתית המיקוד הוא בנו, האנשים.
חברה 1.0-Hunter Gatherer Society : המעבר מציד בבודדים לציד מתואם בקבוצות.
חברה 2.0-Agrarian Society : המעבר מציד לגידול מנוהל ומשותף של תוצרת חקלאית (כקהילה).
חברה 3.0-Industrial Society : השלב בו התחלנו לייצר את הסחורות בצורה מסחרית תעשייתית ולסחור בהם סביב העולם.
חברה 4.0-Information Society : המעבר לשימוש במחשוב ונתונים לשיפור הפעילות הכלכלית והמסחרית.

Image

והשלב הבא בהתפתחות החברתית אנושית היא חברה 5.0.

אז מה זו בעצם ההתפתחות לשלב החברתי החמישי ? הכוונה לשימוש בטכנולוגיה ובנתונים שנאספים על ידי כל המערכות החכמות (IoT) שסביבנו תוך הפיכתם לסוג חדש של תובנות באמצעות מערכות בינה מלאכותית שיפיצו את התובנות שהן יוצרות לכל האוכלוסיה באשר היא, מתוך מטרה להפוך את החיים של האזרחים לנוחים יותר וברי קיימא כך שנצרוך רק את המוצרים והשירותים להם אנו זקוקים בזמן בו אנו צריכים אותם.

כדי להתפתח לשלב החמישי הוגדרו במסמך שהופץ ביפן חמש חומות מרכזיות שיש לפרוץ. כך ניתן יהיה להתפתח לשלב החברתי הבא :

1. The wall of the Ministries and Agencies.
אתגר מספר אחד הוא יצירה של אסטרטגיה לאומית המשלבת את כל הרשויות, הסוכנויות והאקדמיה במדינה, אשר יפעלו יחד לפיתוח ובניית מפת דרכים אל עבר Society 5.0. מפת הדרכים צריכה להיות מקובלת על כולם וניתנת למימוש. הכוונה היא לייצר תשתיות תומכות לשינוי, מדיניות ופלטפורמות המונעות על ידי הטכנולוגיות החדשות.

2. The wall of the legal system.
אתגר מספר שתיים הוא שינוי וחקיקה של חוקים חדשים אשר מעודדים שימוש בטכנולוגיות ודאטה בסביבה הממשלתית תחילה אך גם במגזר הפרטי. הסרת חוקים אשר מעכבים את החדשנות ואימוץ הטכנולוגיה לצד קידום אגרסיבי של דיגיטציה בשירותי הממשלה והרשויות המוניציפליות כבסיס ודוגמא למגזר העסקי.

3. The wall of technologies
אתגר מספר שלוש הוא הרחבה משמעותית בהשקעה ופיתוח טכנולוגיות חדשניות כגון AI, Cyber, Robotics, Nano, Bio ועוד, לתמיכה בתהליך הדיגיטציה במדינה. הכוונה להשקיע לפחות 1% מהתוצר הלאומי בקידום המחקר והפיתוח של אותן טכנולוגיות מתקדמות לטובת האוכלוסייה והסביבה.

4. Wall of human resources אתגר מספר ארבע הוא פיתוח המיומנויות הדיגיטליות של כלל האוכלוסיה. הכוונה לפיתוח תוכניות למידה כבר בכיתות הנמוכות במטרה ליצר חשיבה טכנולוגית, חדשנית ויצירתית. בנוסף יש להכשיר את האוכלוסייה המתבגרת והחלשה לצרוך ולעשות שימוש בשירותים ומוצרים מתקדמים דיגיטליים. זאת לצד שימור כוח האדם העוסק בטכנולוגיות מתקדמות כגון סייבר, דאטה,בינה מלאכותית אשר חיוניים להתפתחות האוכלוסייה והמעבר לשלב "חברה 5.0".

5. Wall of social acceptance
זהו האתגר המשמעותי ביותר וגם בעל האפקט הגדול ביותר על השינוי אותו אנו רוצים להשיג. למעשה זה הלב של השלב הבא בהתפתחות החברתית. האתגר החמישי מדבר על יצירת קונצנזוס חברתי לשינוי. תמיכה מלאה של האקדמיה, הרשויות, המדינה והמגזר העסקי. זה אתגר בו נדרש מבט מעמיק על ההשלכות החברתיות וסוגיות אתיות העולות משימוש בטכנולוגיות החדשות, שימוש בנתונים והיחסים החדשים בין האדם למכונה. כל אלו מתוך הסתכלות והגדרה מחדש של המושג אנושיות ומשמעות האושר לאור השינויים של המאה הנוכחית וזו שבפתח.

לסיכום.

אין ספק שיפן היא אחת המדינות המתפתחות ביותר מבחינה טכנולוגית, אך המיקוד לאורך השנים היה ביעילות. בשלוש שנים האחרונות מאז הוצגה התפיסה של "חברה 5.0" המיקוד עובר מהטכנולוגיה לשם יעילות תפעולית ורובוטיקה לטכנולוגיה ובינה מלאכותית לשיפור החיים של האוכלוסייה תוך הפיכתה לחכמה ועצמאית יותר. עידוד יוזמות פרטיות, ציבוריות ועסקיות לקידום "חברה 5.0" באמצעות טכנולוגיה, יצירתיות וחדשנות.

מה שקורה ביפן יגיע לשאר העולם, זה יקח קצת זמן אבל תוחלת החיים גדלה ברוב העולם (אנשים חיים יותר), הגלובוס מושפע מחוסר האחריות הסביבתית שלנו, הוא מתחמם (מתעצבן) ופורק עלינו את זעמו. בסופו של יום כולנו נאלץ להתמודד עם ההשלכות של השינוי ובכדי לעשות זאת אנו צריכים להכשיר את האוכלוסיה להיות נבונה יותר ואחראית יותר. כולם צריכים להכיר ולהבין את האמצעים של העידן החדש. מצד אחד הם יהפכו את החיים שלנו לנוחים יותר, ומצד שני יאפשרו לנו לחשוב על דרכים חכמות ו דיגיטליות לשמור על הסביבה בה אנו חיים ולצרוך רק את מה שאנחנו צריכים באמת מתי שאנו זקוקים לו (כי זה יהיה אפשרי דיגיטלית).

תגובות