×

תקשורת מוצרים ומכונות חכמות.

blog
Amit-ProfilePic.jpg
תאריך פרסום : 02/06/2014
מאת : עמית קמה, בעלים, קמדיה דיגיטל בע"מ

חלק משמעותי במהפך הדיגיטלי הוא השינוי שעוברים המוצרים שאנו רוכשים. לא עוד מוצרים פסיביים בעלי אוסף תוכונות קבועות מראש אלא מוצרים חכמים אשר עושים שימוש בחיישנים ואמצעי תקשורת אשר מאפשרים להם לשדר ולקבל מידע על גבי רשת האינטרנט.

ניתוח המידע מהמוצר שרכשנו ועוד אלפים רבים כמוהו, מאפשרים לייצרנים להתאים את המוצר לדרישות הייחודיות שלנו ובכך לשפר את חויית השימוש שהוא מספק. השילוב של האינטרנט של הדברים (IoT) ותקשורת בין מכונות (M2M) הם הבסיס למהפכה התעשייתי הרביעית (industry 4.0) כחלק מהמהפך הדיגיטלי.

השלכות של המוצרים החכמים והתקשורת בין מכונות מרחיקות לכת, והם משפיעות כמעט על כל תחום בחיינו הפרטיים והעיסקיים. מכונות אשר יתקשרו בינהן יהפכו את הנהיגה לבטוחה יותר, את הבתים למאובטחים יותר, את התמיכה הרפואית לזמינה יותר, ואת התהליכים הלוגיסטיים לפשוטים יותר., סוכנויות ממשלתיות ושירותים מוניציפליים יהפכו ליעילים יותר.

תקשורת בין מכונות תייצר אוטומציה כמעט בכל דבר, בכל מקום ובכל עת. היא גם תייצר מודלים עסקיים חדשים והזדמנויות עיסקיות לחברות הטלקום, בתי התוכנה ויצרני ציוד התקשורת והתשתיות. טכנולוגיות אלו ישמשו בהמשך כאמצעי להתייעלות ושיפור השירות וחויית השימוש כמעט בכל תחום ותעשייה.

להלן מספר דוגמאות אשר מציגות מקצת מהפוטנציאל הגלום בתקשורת בין מכונות והאינטרנט של הדברים.

רשתות אנרגיה.

בעתיד הלא רחוק הבתים שלנו ייצויידו בבקרים חכמים אשר יאפשרו לנו לבצע אופטימיזציה של צריכת האנרגיה בבית. בקרים אלו יתקשרו עם מוצרי החשמל השונים בבית ויפעילו או יכבו אותם בהתאם לעלויות החשמל השונות בשעות היממה, דפוסי השימוש של הדיירים, תנאי האקלים ומדדים אקטיביים נוספים. אלו ילמדו ויוגדרו בהמשך על בסיס ניתוח המידע שיתקבל מרשת הבקרים הכללית. באמצעות טכנולוגיה זו חברות האנרגיה יוכלו לנהל ולצפות טוב יותר את צריכת האנרגיה ולהתאים את הייצור וההפקה לדרישות המשתנות.

שרשרת ההספקה, השינוע והלוגיסטיקה.

היכולת של מכונות להעביר מידע בינהן תסייע לנהל את המשלוחים טוב יותר כאשר המערכות יעדכנו בזמן אמת האחת את השניה בלוחות הזמנים להספקת הציוד, היא תאפשר ללקוחות לבצע מעקב צמוד אחר הסחורה שלהם ובמקרים של מוצרים הרגישים לתנאי אקלים שונים, גם לבצע ניתור של מצב המשלוח.

מסלולי ההספקה ישתנו ויותאמו בזמן אמת למצב התשתיות והאקלים. שימוש נכון בתקשורת בין מכונות תאפשר ללקוחות לנהל טוב יותר את המלאי שלהם כאשר הם שולטים במועדי ההספקה. בצורה זו מחירי השינוע וההפצה ירדו ושביעות רצון הלקוחות תגדל.

מסחר.

באמצעות תקשורת בין מכונות וניתוח מידע בזמן אמת קמעוניים יכולו לנהל טוב יותר את המלאי שלהם ולהקטין את ההוצאה על מלאי במדפים ובמחסנים. קופות בחנויות ומכונת מכירה אוטומאטיות ידווחו בזמן אמת את דפוסי הצריכה ומצב המלאי. וישלחו הודעות על מבצעים ללקוחות שיעברו בקרבת מקום ורכישת המוצרים תתבצע באמצעות ממשק בין הטלפון החכם למכונת המכירה או הקופה. הדיגיטציה של תהליכי המכירה יסייעו בצורה משמעותית גם ללקוחות וגם לספקים. הראשונים יהנו משירות נוח, זמין וזול. בעוד שהספקים יהנו מהקטנת ההוצאה על מלאי במדפים ובמחסנים.

אבטחת הבית והעסק.

כבר כיום מערכות אבטחה חכמות שולחות הודעות וצילומים בזמן אמת לבעלי הבית או העסק במקרה של אזעקה והתראות בחיישני האבטחה. מערכות אלו מסייעות בהקטנת מקרי הנזק והפריצה, ומפחיתות את פרמיות הביטוח. בעתיד חיישנים חכמים יותקנו בבתים וישלחו התראות בזמן אמת למוקדי החירום כגון משטרה, מכבי אש, ואמבולנס במקרים של שריפה, פריצה, או בעיות רפואיות. חיישנים אלו יוכלו לדווח למוקדי החירום בזמן אמת אודות מצב החירום ומוקד האירוע. מידע החיוני לצוותים אשר מגיעים לתת מענה ראשוני למצב.

מעקב רפואי מרחוק.

מעקב רפואי מרחוק נא בטווח שבין חיישנים המסייעים במניעה של בעיות רפואיות, אמצעים לניתור פעילות גופנית, ועד לאמצעים מרוחקים לטיפול וסיוע לחולים, וקשישים. אמצעים אלו מסייעים בניתור תפקודיים קריטיים של החולה, הפעלת מוקדי חירום במידת הצורך, וביצוע טיפולים מונעים בעוד מועד.

מערכות לניהול תעבורה.

היתרון של תקשורת בין מערכות בא לידי ביטוי בשילוב בין תשתיות תחבורה, יצרניות רכבים ומערכות לניהול ציי רכב. תשתיות התחבורה בעידן הדיגטלי מצויידות בציוד תקשורת המאפשר להם לשדר לרכבים בזמן אמת דווחים אודות פקקיי תנועה ועומסים בנתיב הנסיעה שלהם, הם יכולות לדווח למוקדי החירום אודות רכבים תקועים או תאונות בדרך. תקשורת זו מאפשרת להפחית ולנתב את תנועת כלי הרכב באזורים צפופים כמו נתיבים ראשיים ומרכזי הערים.

להורדת צפיפות כלי הרכב יתרונות רבים :

  • הקטנת כמות התאונות הדרכים בשל הפחתת העומס.
  • הקטנת הערפיח וזיהום האויר בערים המרכזיות.
  • שיפור איכות החיים של האוכלוסייה שגרה בסמוך לנתיבי התחבורה הראשיים ובמרכזי הערים.
  • ניהול טוב יותר של לוגיסטיקת ההספקה של מוצרים וסחורות במרכזי הערים.
  • הקטנת צריכת הדלק הכללית.
  • הקטנת העלויות הכרוכות בניהול ציי רכב בחברות באמצעות ניתוב הרכבים לאזורים פחות עמוסים ונתיבים פתוחים.
  • דיווח על נהיגה לא בטוחה של נהגים, ובקרה בזמן אמת אודות מצב הרכב בדרכים.

אלו היו דוגמאות על קצה המזלג למהפכה שתקשורת בין מכונות יכולה לייצר. לא זאת בלבד שהמכונות יוכלו לאתר ולדווח מידע בזמן אמת, במקרים רבים הם יוכלו לסייע בצמצום היקף הבעיה ולבצע פעולות ראשוניות לטיפול ותיקון, במטרה להחזיר את המצב לשגרה במהירות האפשרית. עולם חדש של הזמנויות עסקיות נולד כתוצאה מהחיבור הדיגיטלי בין מכונות ומוצרים.

מישהו אמר סקיינט ??

תגובות