×

מוכנים לשינוי ?

blog
Amit-ProfilePic.jpg
תאריך פרסום : 05/04/2014
מאת : עמית קמה, בעלים, קמדיה דיגיטל בע"מ

עיצרו רגע !! לפני שאתם ממשיכים לקרוא. הרימו את הראש ממסך המחשב, הנייד או הטאבלט. קחו לעצמכם שתי דקות וחשבו על חייכם הפרטים והמקצועיים בחמש שנים האחרונות. מרגישים את השינוי...

האם אתם מוכנים לקראתו ?

לא !! לא מרגישים. לא מבינים על מה אני מדבר. תנו לי לעזור לכם.

האם גם אתם התחלתם את היום בבדיקת דופק דיגיטלית ? מה החברים שלחו בוואטסאפ, כמה מיילים הגיעו במהלך הלילה, מה הם החדשות האחרונות בפייסבוק, ומי הגיב לפנייה שלכם בלינקדאין. האם כבר צייצתם בוקר טוב לעולם הדיגיטלי ?

נשמע מוכר ? אתם עוד כאן ? שנמשיך ?

כבר בדקתם כמה מבקרים היו באתר שלכם במהלך הלילה, כמה זמן הם שהו באתר, ובאילו דפים הם ביקרו. מאיכן הם הגיעו וכמה מתוכם רכשו בפועל.

עברתם לאתר הספק על מנת לבדוק באיזה שלב ואיכן נמצאת הסחורה שהזמנתם. עברתם לאפליקציית הבנק על מנת לראות כמה כסף נכנס וכמה חשבונות פתוחים יש לשלם.

נזכרתם שהיום יום הנישואים שלכם. אז פתחתם את הטלפון בכדי לבדוק איזו מסעדה מומלצת לערב רומנטי עם האישה. הזמנתם מקומות באתר, ועברתם לאפליקציית משלוחי הפרחים על מנת לשלוח לה זר לעבודה.

עברתם ליומן ובדקתם מה סדר היום שלכם ואיכן הפגישה הראשונה. עברתם לאפליקציית הניווט על מנת לבדוק כמה זמן יקח לכם המסלול, ושלחתם הודאה שתגיעו עוד שעה. התנעתם את הרכב מהטלפון הנייד ויצאתם לדרך.

נו עכשיו כבר מרגישים את השינוי ? האם אתם בטוחים שאתם מוכנים לקראתו ?

העולם משתנה.

עולם הטכנולוגיה פרץ בצורה משמעותית לחיינו אי שם בסוף שנות ה 70 עם הופעתו של המחשב האישי בבית ובמשרד. בהמשך הופיעו רשתות תקשורת ארגוניות שאיפשרו למחשבים לדבר האחד עם השני. ובתחילת שנות ה 90 הופיעה רשת האינטרנט שהציפה את המגזר העסקי עם אין סוף רעיונות וחידושים שהובילו בסופו של דבר להתפוצצות בועת הדוט קום בתחילת שנות ה 2000.

התפתחות הטכנולוגיה לא פסקה גם לאחר שהמגזר העסקי רעד. תהליך בלתי פוסק של מזעור המעבדים והרכיבים האלקטרוניים עם שיפור ניכר בתשתיות האינטרנט הביאו את הטכנולוגיה לכל תחום בחיינו הפרטיים והעסקיים.

כיום אנו נמצאים בעיצומה של מהפכה נוספת. אך הפעם השינוי רחב יותר ומשמעותי מקודמיו. הוא נוגע בכל תחום בחיינו, ואינו מונע עוד על ידי המגזר העסקי שבאופן מסורתי היה הראשון לאמץ טכנולוגיות חדשניות. הגל השלישי של עולם הטכנולוגיה מונע על ידי רשתות חברתיות ושירותי ענן המובלים על גבי טכנולוגיות רשת מהירות לטלפונים חכמים, מחשבי לוח ומיליארדי מכשירים דיגיטליים חכמים המחוברים האחד לשני ולרשת. כל אלו יוצרים מארג דיגיטלי ששינה לחלוטין את הצורה שבה אנו רוכשים מוצרים, מקבלים החלטות, צורכים שירותים, מתקשרים עם חברים ועושים עסקים.

הטכנולוגיות הדיגיטליות שעומדות בבסיסו של השינוי, הניעו תהליכים עמוקים שדורשים מעסקים בכל התעשיות לבצע שינויים במודלים עיסקיים ולהתאימם לעידן הדיגיטלי. שינוי שמקובל לקרוא לו "טרנספורמציה דיגיטלית".

הטרנספורמציה הדיגיטלית.

למרות שאין הגדרה אחת מוחלטת למשמעות הטרנספורמציה הדיגיטלית, הרעיון המרכזי שעומד מאחוריה הוא תהליך מחזורי של יצירת מודלים עיסקיים חדשים תוך אימוץ טכנולוגיות מתקדמות. כל זאת במטרה לתת ללקוח הדיגיטלי חויית שימוש ושירות ייחודיים במסעו הצרכני מול הארגון. יעד זה מושג באמצעות שינוי תפיסת הפעילות הארגונית ושילוב טכנולוגיות דיגיטליות במוצרים ושירותים במטרה לבסס יתרון תחרותי בעידן הכלכלה הדיגיטלית.

זו תקופה מסעירה לכולם. יזמים מפתחים טכנולוגיות, מוצרים ושירותים דיגטליים חדשניים. מנהלים בחברות עיסקיות עושים שימוש בטכנולוגיות אלו על מנת להשיג יתרון תחרותי. לקוחות נהנים ממוצרים חכמים המותאמים לדפוסי השימוש הייחודי שלהם, ושירות הלקוחות משתפר והופך חווייתי על פני מספר הולך וגדל של ערוצים דיגיטליים. חברות ייעוץ פורחות בניסיון לפצח את הנוסחה שתוביל עסקים לבגרות דיגיטלית, ומודלים עסקיים חדשים נולדים על בסיס הכלכלה החדשה.

זו אינה עוד שאלה של אם ומתי נכון להגיב לשינוי. ארגונים ומנהלים שלא ישכילו להסתגל במהירות ולהתפתח דיגיטלית, ישארו מאחור. הם יעלמו מהמפה העסקית כחלק מתופעה שזכתה לכינוי דארוויניזם דיגיטלי, תופעה בה שווקים ולקוחות מאמצים טכנולוגיות דיגיטליות חדשניות בקצב מהיר יותר מהיכולת של הארגון והמנהלים בו להתאים את עצמם ואת הפעילות העסקית שלהם למצב החדש.

השינויים הדיגיטליים שראינו בשנים האחרונות אכן משמעותיים, ויש לא מעט דוגמאות לחברות שנפגעו ונעלמו כתוצאה משינויים אלו. אך בכל הנוגע להשפעה של עולם הדיגיטל על העסקים, זהו רק קצה הקרחון. החדשנות והטכנולוגיות המשבשות שראינו בשנים האחרונות היו רק החימום לקראת מה שעוד יגיע.

רובוטים יהפכו למיומנים יותר, ניידים ומודעים לסביבתם. הם ימשיכו להתפשט מחוץ לרצפות הייצור אל עבר המחסנים, חדרי המסחר, ולסביבה הקמעונאית. רכבים אוטונומיים יסעו בסביבות מבוקרות תחילה, ובהמשך כחלק מהתחבורה הכללית על מנת להוביל סחורות ומצרכים תוך דיווח מלא על מצבם ומיקומם. והמידע שרובוטים ורכבים אלו ייצרו יתווסף למידע שנצבר ממליוני רכיבים וחיישנים שמפוזרים בערים החכמות ומשודרים למרכזי בקרה מרוחקים.

מידע אין סופי זה בשילוב בינה מלאכותית, מכונות לומדות וויזואליזציה של המידע יאפשרו למנהלים לקבל החלטות נכונות יותר, לצפות את העתיד העסקי בצורה בהירה יותר, להסיר חוסר יעילות ארגונית, ולהבין טוב יותר את הציפיות והצרכים של הלקוחות שלהם. אף אחד לא יכול לחזות במדוייק את כל החדשנות הדיגיטלית שעוד תופיע בשנים הקרובות. אך אין ספק שהמרכיבים של העולם הדיגיטלי הנוכחי, תוכנה, חומרה, רשתות תקשורת ודטה, שוטפים את עולם העסקים ומשנים אותו במהירות, בגסות ולעמוק. עשר השנים הבאות ישנו לחלוטין את התעשייה והכלכלה, כנראה את החברה כולה.

אין ספור טכנולוגיות חדשניות שהתקיימו עד כה רק בספרי המדע הבדיוני ישנו לחלוטין את עולם העסקים. זה בלתי נמנע. אז כדאי להתחיל עכשיו ולהיות ראשונים לפני שהיה מאוחר מידי.

 

תגובות